יום שני, 3 בדצמבר 2007

זיהוי מובילים בצוות שלך

לזיהוי המובילים בצוות יש הרבה מאוד חשיבות בניהול הצוות ביום יום ולטווח הארוך. עצם הרצון למצא את המובילים גורם למנהל לכמת ולהגדיר מה הוא מוביל בצוות, כימות שנעשה במודע תוך מחשבה ולא כענן כללי של "תחושה" של מובילים או הגדרת המובילים ע"י הצוות, או לפי תפקיד רשמי. היתרון השני הוא בהשקעה בשימור העובדים, בקידומם, והערך המוסף של העברת העובדים האלה לאותו דף של המנהל.

אז מי הם המובילים? כמובן שאין תשובה אחת טובה. ההכדרה תלויה בחוזקות ובחולשות של המנהל (במקרה האידיאלי העובדים המובלים ישלימו את המנהל), של הצוות (כנ"ל) ושל הקבוצה או החברה. ייתכן שהם יהיו מובילים חברתיים בחברה שזקוקה למוראל גבוה או שמסתמכת על עבודת צוות, או אנשים שמוסיפים שלווה ורוגע בחברה פרועה וחסרת מנוחה. לעיתים רחוקות הם לא יהיו גם מובילים בעלי יכולת טכנית גבוהה - משום שהמסר במקרה כזה עלול להיות בעייתי מאוד ולהראות על העדפה לא מוצדקת, סדר עדיפויות קלוקל ונפוטיזם.

כיצד בכל זאת מזהים את המובילים?

מתחילים באיסוף התכונות הנדרשות, כששמים לב על ביצועים ולא על פוטנציאל. (כן, אם העובד יכול הרבה אך עקב דרישות התפקיד לא התאפשר לו להיות בולט, הוא אינו יכול להיות כזה, עדיין. אם זה מטריד את המנהל, עליו לדאוג לשינוי תפקיד בשלב הבא, למקום שיאפשר לעובד להציג את יכולתו). כדאי להכניס את הדרישות מלמעלה עד למטה -> דרישות האירגון (אם קיימות כאלו), האתיקה של האירגון, דרישות הקבוצה ודרישות הצוות. כדאי לעבור על דרישות טכניות וחברתיות. השלב השני הוא לכמת - אפילו בניקוד - את הדרישות, לתת משקלים ולאפשר סיכום (EXCEL יכול לעזור מאוד בשלב הזה). אח"כ מכניסים את הנתונים, והציום המתקבל מרמז על המובילים.

יש שיטענו שהתהליך הזה מספרי מדי, ולא מספיק אישי. יכול להיות, אם כי נראה לי שכימות התהליך ע"י המנהל הוא הוא הנופך האישי שחסר. צריך להזהר מעודף אישיות בתהליך כדי זהות את המובילים האמיתיים ולא את אלו שהמנהל מעדיף, משום שאלו לרוב יהיו האנשים הדומים למנהל ולא המשלימים אותו.

ומה עושים עם עובדים חדשים יחסית?

מה כדאי לעשות עם עובד חדש יחסית שמראה יכולות ותכונות של עובד מוביל? האם להכניס אותו לתוך המעגל המובחר?

עדיף שלא. כדאי לתת לעובד חדש זמן כדי להוכיח את עצמו ולא לאפשר רושם מהיר שעלול להיות מטעה. כדאי גם לאפשר לעובד ליצור סביבו את ההילה של המוביל באופן טבעי, דבר שיקל על המנהל להעבירו לתוך הקבוצה הזו באופן רשמי יותר, ואפילו לקבל על זה נקודות זכות ("כאן מקדמים אנשים שמגיע להם"). בנוסף המנהל מאפשר לעצמו אפשרות קידום כלשהי לאנשים מוצלחים לתוך המעגל.

אין תגובות: